Інформаційне повідомлення про початок проведення громадського обговорення щодо профілювання (зміну типу) та зміну назви закладу загальної середньої освіти Городоцького ліцею Городоцької селищної ради

Інформаційне повідомлення про початок проведення громадського обговорення щодо профілювання (зміну типу) та зміну назви закладу загальної середньої освіти Городоцького ліцею Городоцької селищної ради
Оголошується проведення громадського обговорення щодо профілювання (зміну типу) та зміну назви закладу загальної середньої освіти Городоцького ліцею Городоцької селищної ради та обговорення відповідного проєкту рішення.
Організатор громадського обговорення – Городоцька селищна рада
Ініціатор громадського обговорення – Відділ освіти, культури, охорони здоров’я, молоді, спорту, туризму, економічного та соціального розвитку Городоцької селищної ради.
Назва проєкту, винесеного на обговорення:
Проєкт рішення «Про профілювання (зміну типу) та зміну назви закладу загальної середньої освіти Городоцького ліцею Городоцької селищної ради Житомирського району Житомирської області в Городоцьку гімназію з початковою школою Городоцької селищної ради Житомирського району Житомирської області та затвердження Статуту.
Нормативне забезпечення:
Стаття 143 Конституції України: Територіальні громади села, селища, міста безпосередньо або через утворені ними органи місцевого самоврядування утворюють, реорганізовують та ліквідовують комунальні підприємства, організації і установи, а також здійснюють контроль за їх діяльністю, вирішують інші питання місцевого значення, віднесені законом до їхньої компетенції.
Стаття 103-2 Бюджетного кодексу України: Освітня субвенція спрямовується на оплату праці з нарахуваннями педагогічних працівників у таких типах закладів освіти: початкові школи, гімназії (крім дошкільних підрозділів у таких закладах), ліцеї.
Стаття 26 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні»: Реорганізація або ліквідація навчальних закладів комунальної форми власності здійснюється за рішенням місцевої ради.
Стаття 25 Закону України «Про освіту»: Засновник закладу освіти зобов’язаний у разі реорганізації чи ліквідації закладу освіти забезпечити здобувачам освіти можливість продовжувати навчання на відповідному рівні освіти.
Стаття 32 Закону України «Про повну загальну середню освіту»: Рішення про утворення, реорганізацію, ліквідацію чи перепрофілювання (зміну типу) закладу загальної середньої освіти приймає його засновник (засновники).
Мережа закладів загальної середньої освіти формується відповідно до законодавства з урахуванням соціально-економічної та демографічної ситуації, а також відповідно до культурно-освітніх та інших потреб територіальної громади та/або суспільства.
Рішення про утворення комунальних початкових шкіл, гімназій як окремих юридичних осіб, їх реорганізацію, ліквідацію чи перепрофілювання (зміну типу) приймають районні, міські, сільські, селищні ради.
Рішення про утворення комунальних ліцеїв як окремих юридичних осіб, їх реорганізацію, ліквідацію чи перепрофілювання (зміну типу) приймають Верховна Рада Автономної Республіки Крим, обласні, міські, селищні, сільські ради відповідно до вимог законодавства.
Ліцеї можуть бути утворені та здійснювати освітню діяльність за умови дотримання вимог цього Закону, ліцензійних умов та положення про ліцей, затвердженого Кабінетом Міністрів України.
Під час утворення закладу загальної середньої освіти засновник зобов’язаний враховувати вимоги ліцензійних умов провадження освітньої діяльності у сфері загальної середньої освіти.
У разі реорганізації чи ліквідації закладу загальної середньої освіти засновник зобов’язаний забезпечити учням можливість продовжити здобуття загальної середньої освіти на відповідному рівні освіти.
Реорганізація і ліквідація закладів загальної середньої освіти у сільській місцевості допускаються лише після громадського обговорення проекту відповідного рішення засновника.
Стаття 35 Закону України «Про повну загальну середню освіту»: Типи закладів освіти, що забезпечують здобуття повної загальної середньої освіти.
Здобуття повної загальної середньої освіти на певному рівні забезпечують:
початкова школа, що забезпечує здобуття початкової освіти;
гімназія, що забезпечує здобуття базової середньої освіти;
ліцей, що забезпечує здобуття профільної середньої освіти.
Початкова школа функціонує як окрема юридична особа або як структурний підрозділ гімназії. За рішенням засновника початкова школа, гімназія може включати дошкільний підрозділ, за умови його розміщення в окремій будівлі або відокремленому приміщенні з окремими входом/виходом і територією для вихованців дошкільного підрозділу.
Гімназія та ліцей функціонують як окремі юридичні особи.
Як виняток, за рішенням засновника ліцей може також забезпечувати здобуття базової середньої освіти.
Відповідно до Постанови Кабінету Міністрів України від 5 березня 2024 р. № 245 «Про внесення змін до постанов Кабінету Міністрів України від 14 січня 2015 р. № 6 і від 27 грудня 2017 р. № 1088», ст. 13, ч. 3 ст. 66 Закону України "Про освіту", статтями 31, 32, 35 "Про повну загальну середню освіту", з метою створення на території Городоцької селищної ради оптимальної мережі освітніх закладів, необхідних умов для надання якісної освіти, забезпечення доступності, підвищення економічної ефективності, використання матеріально-технічних, кадрових і фінансових ресурсів Городоцька селищна рада з метою врахування думки жителів Сахновецької сільської ради розпочинає громадські обговорення проєктів рішень «Про перепрофілювання (зміну типу) закладів освіти Сахновецької сільської ради».
Мета проведення громадського обговорення - врахування думки жителів Городоцької селищної територіальної громади щодо профілювання (зміну типу) та зміну назви закладу загальної середньої освіти Городоцького ліцею Городоцької селищної ради Житомирського району Житомирської області в Городоцьку гімназію з початковою школою Городоцької селищної ради Житомирського району Житомирської області та затвердження Статуту.
Обґрунтування:
Із вступом у дію Закону України «Про повну загальну середню освіту» (далі – Закон) з’явилось законодавче підґрунтя для реформування системи загальної середньої освіти, що має сприяти підвищенню якості освіти та освітньої діяльності, істотному зростанню інтелектуального та культурного потенціалу суспільства та особистості.
Упродовж останніх років здобуття профільної середньої освіти в Городоцькій селищній територіальній громаді забезпечував заклад, що здійснював освітню діяльність одночасно на всіх рівнях загальної середньої освіти - Городоцький ліцей Городоцької селищної ради.
Відповідно до Прикінцевих та перехідних положень Закону з 1 вересня 2027 року набирають чинності такі вимоги Закону:
початкова школа, що забезпечує здобуття початкової освіти, має функціонувати як окрема юридична особа або як структурний підрозділ гімназії. За рішенням засновника початкова школа, гімназія може включати дошкільний підрозділ, за умови його розміщення в окремій будівлі або відокремленому приміщенні з окремими входом/виходом і територією для вихованців дошкільного підрозділу (абз. 5 ч. 1 ст. 35);
гімназія, яка забезпечує здобуття базової середньої освіти та ліцей, що забезпечує здобуття профільної середньої освіти, мають функціонувати як окремі юридичні особи (абз. 6 ч. 1 ст. 35);
за рішенням засновника ліцей може також забезпечувати здобуття базової середньої освіти та, як виняток, здобуття початкової освіти (абз. 7 ч.1 ст. 35).
Згідно із законодавством, ліцей — це заклад, що забезпечує здобуття саме профільної середньої освіти (10–12 класи). Згідно із Законом України «Про повну загальну середню освіту», існують чіткі критерії для функціонування ліцеїв, як закладів, що забезпечують профільну середню освіту, яким наразі є Городоцький ліцей.
Аналіз невідповідності критеріям Академічного ліцею
Для того, щоб заклад мав право навчати 10–12 класи після завершення перехідного періоду, ліцей повинен мати:
1) Кількість паралелей: не менше 2-х десятих класів на паралелі. У Городоцькому ліцеї прогнозована кількість учнів на 2026 рік дозволяє сформувати лише 1 клас, що є порушенням норми закону про ефективну мережу. ( Кількість учнів у 9-х класах громади – 25. За попередньо проведеним опитуванням 9-х класів планують продовжити навчання у академічному ліцеї – 10 учнів, фахові коледжі та професійні ліцеї – 10 учнів, не визначилися – 5 учнів).
2) Профільність: Для започаткування та провадження освітньої діяльності комунального ліцею у його складі має бути створено та функціонувати не менше двох класів за трьома профілями навчання (наприклад: математичний, філологічний, природничий) на рівні профільної середньої освіти (протягом 10-12 років навчання учнів) (абз. 6 ч. 1 ст. 32).
Один клас не може бути розділений на три повноцінні профілі. При малій кількості учнів неможливо створити повноцінні профільні групи, що позбавляє дітей права на вибір спеціалізації.
3) Матеріальна база: Відсутність спеціалізованих лабораторій та обладнання для поглибленого вивчення предметів, що вимагається державним стандартом профільної школи. Ліцей повинен мати сучасні лабораторії, кабінети природничо-математичного циклу та цифрову інфраструктуру.
Проблема наповнюваності класів
Чинне законодавство та нормативи фінансування (Відповідно до Постанови КМУ від 05.03.2024 № 245 «Про внесення змін до постанов Кабінету Міністрів України від 14 січня 2015 р.№6 і від 27 грудня 2017 р. №1088», були внесені зміни до порядку надання освітньої субвенції. За рахунок субвенції не здійснюватиметься фінансування закладів загальної середньої освіти, кількість учнів у яких з 1 вересня 2025 року буде меншою за 45 осіб, а з 1 вересня 2026 р. - менше 60 осіб та Постанови КМУ про освітню субвенцію) прямо пов’язують фінансування школи з кількістю учнів:
Економічна неефективність: При малій наповнюваності класів витрати на утримання будівлі та оплату праці значно перевищують державне фінансування. Це створює дефіцит бюджету громади, який міг би бути спрямований на обладнання кабінетів або транспорт для підвезення дітей.
Якість соціалізації: Педагогічно доведено, що для здорової конкуренції та розвитку учня в класі має бути оптимальна кількість дітей (від 15-20 осіб). Малі класи часто обмежують можливості для групової роботи та активного обміну думками.
У зв’язку з цим виникає необхідність приведення до вимог зазначеного Закону мережі закладів загальної середньої освіти Городоцької селищної ради. Передусім це стосується закладу, що забезпечують здобуття повної загальної середньої освіти, а саме Городоцького ліцею Городоцької селищної ради.
Ризики невідповідності статусу «Ліцей»
Якщо громада створить ліцей, який не відповідає вимогам закону щодо наповнюваності та профільності:
- Державна служба якості освіти під час перевірки може визнати діяльність закладу такою, що не відповідає ліцензійним умовам.
- Випускники можуть мати проблеми з визнанням атестатів у майбутньому, якщо статус закладу буде оскаржено.
- Громада втратить частину державної субвенції, що призведе до заборгованості по зарплатах вчителям, державної субвенції на оплату праці вчителям не буде.
Тобто з 01.09.2027 року заклад загальної середньої освіти Городоцький ліцей Городоцької селищної ради, втрачає право надавати профільну середню освіту, через неможливість забезпечення функціонування на рівні громади не менше двох класів за трьома профілями навчання на рівні профільної середньої освіти (протягом 10-12 років навчання учнів), відповідно до абзацу 6 частини 1 статті 32 Закону України «Про повну загальну середню освіту»
Проєктна потужність закладу 536 місць.
Завантаженість закладу становить 43%.
Яка альтернатива?
Замість створення формального ліцею, який не зможе дати глибоких знань, громада пропонує:
Створення потужної гімназії (1-9 класи): Де діти отримають якісну базову освіту в безпечних та комфортних умовах.
Співпраця з великими ліцеями: Забезпечення комфортного підвезення (шкільний автобус) до закладів, де вже сформовані потужні педагогічні колективи та сучасні лабораторії.
Відповідно до статті 32 Закону «Про повну загальну середню освіту»:
мережа закладів загальної середньої освіти формується відповідно до законодавства з урахуванням соціально-економічної та демографічної ситуації, а також відповідно до культурно-освітніх та інших потреб територіальної громади та/або суспільства;
рішення про утворення, реорганізацію, ліквідацію та перепрофілювання (зміну типу) закладу середньої освіти приймає засновник.
У разі реорганізації чи ліквідації закладу загальної середньої освіти засновник зобов’язаний забезпечити учням можливість продовжити здобуття загальної середньої освіти на відповідному рівні освіти.
Реорганізація, зміна типу, ліквідація закладу загальної середньої освіти у сільській місцевості допускається лише після громадського обговорення проєкту відповідного рішення засновника, який оприлюднюється не менше ніж за один рік до прийняття відповідного рішення.
З метою приведення типу закладів загальної середньої освіти Городоцької селищної ради у відповідність до вимог чинного законодавства України, створення ефективної, доступної і спроможної мережі освітніх закладів Городоцької селищної територіальної громади, необхідно прийняти рішення про перепрофілювання (зміну типу) та перейменування Городоцького ліцею Городоцької селищної ради
На підставі цього, Городоцька селищна рада виносить на громадське обговорення проєкт рішення «Про профілювання (зміну типу) та зміну назви закладу загальної середньої освіти Городоцького ліцею Городоцької селищної ради Житомирського району Житомирської області в Городоцьку гімназію з початковою школою Городоцької селищної ради Житомирського району Житомирської області та затвердження Статуту».
Запрошуємо жителів громади, батьків, учнів, учителів долучитися до громадського обговорення проєкту рішення Городоцької селищної ради щодо профілювання (зміну типу) та зміну назви закладу загальної середньої освіти Городоцького ліцею Городоцької селищної ради Житомирського району Житомирської області в Городоцьку гімназію з початковою школою Городоцької селищної ради Житомирського району Житомирської області задля створення спроможної освітньої мережі Городоцької селищної ради:
Адреса опублікованого проєкту рішення на офіційному веб-сайті Городоцької селищної ради: https://gorodotska-gromada.gov.ua/
Формат проведення громадського обговорення:
у зв’язку з введеням на території України воєнного стану, в зв’язку з російською агресією та відповідно до Указу Президента України №64/2022 від 24 лютого 2022 р., затвердженого Законом України «Про затвердження Указу Президента України «Про введення воєнного стану в Україні», громадські обговорення будуть проводитись у формі електронних консультацій з громадськістю.
Пропозиції та зауваження приймаються на електронну адресу viddil.osvity@gorodotska-gromada.gov.ua, а також у письмовій формі із зазначенням особи і контактної інформації заявника за адресою: с-ще Городок, вул. Поштова, 23, (відділ освіти, культури, охорони здоров’я, молоді, спорту, туризму, економічного та соціального розвитку Городоцької селищної ради)
Також із дотриманням усіх заходів безпеки: громадське слухання відбудеться у формі зборів, зустрічей з громадськістю і колективами закладів освіти громади 15.04.2026 року о 16.00 у приміщенні сесійної зали Городоцької селищної ради (с-ще. Городок, вулиця Поштова,23)
До участі запрошуються жителі Городоцької селищної територіальної громади, які досягли 14-річного віку. Перед початком громадських слухань буде проводитись реєстрація учасників. Для участі у громадських слуханнях потрібно надати документ, що посвідчує особу та підтверджує задеклароване або зареєстроване місце проживання в межах Городоцької територіальної громади або фактичне місце проживання/перебування, яке підтверджується довідкою взяття на облік внутрішньо переміщеної особи на території Городоцької територіальної громади.
Громадське обговорення будуть проводитися з 25 березня 2026 року
по 24 березня 2027 року.
Тож запрошуємо усіх мешканців Городоцької селищної територіальної громади долучитися до громадського обговорення щодо зазначеного вище питання.
Пропозиції та зауваження приймаються до розгляду лише при наявності прізвища, ім’я та по батькові, контактної інформації заявника.
Пропозиції, розповсюджені через соціальні мережі, враховуватись не будуть.
Після отримання пропозицій та проведення аналізу, узагальнення висловлених під час громадського обговорення зауважень та пропозицій, відбудеться оприлюднення звіту щодо результатів громадського обговорення на офіційному на сайті Городоцької селищної ради.
Прізвище та ім’я особи, визначеної відповідальною за проведення громадського обговорення:
Ірина ГЛЬОЗА, начальник відділу освіти, культури, охорони здоров’я, молоді, спорту, туризму, економічного та соціального розвитку Городоцької селищної ради. Контактний телефон: +380971993634.
Додаткову інформацію про проведення громадських слухань можна отримати у відділі освіти, культури, охорони здоров’я, молоді, спорту, туризму, економічного та соціального розвитку Городоцької селищної ради
Контактна особа: головний спеціаліст відділу освіти, культури, охорони здоров’я, молоді, спорту, туризму, економічного та соціального розвитку Городоцької селищної ради Оксана БОЙЧЕНКО.
Контактний телефон +380637026660
Електронна пошта: viddil.osvity@gorodotska-gromada.gov.ua
Додатки:
Рішення сесії Городоцької селищної ради від 23 березня 2026 року №890 «Про проведення громадського обговорення проєкту рішення Городоцької селищної ради «Про профілювання (зміну типу) та зміну назви закладу загальної середньої освіти Городоцького ліцею Городоцької селищної ради Житомирського району Житомирської області в Городоцьку гімназію з початковою школою Городоцької селищної ради Житомирського району Житомирської області та затвердження Статуту»
Посилання на рішення: