21 жовтня відзначається Всесвітній день профілактики йододефіцитних захворювань

Дата: 22.10.2024 16:08

21 жовтня відзначається Всесвітній день профілактики йододефіцитних захворювань.

За даними ВООЗ майже 3 млрд. людей на всій планеті страждає на йододефіцит. Україна опинилася поміж 47 країн світу, де споживання йоду є недостатнім.

Йод належить до життєво важливих мікроелементів, без яких неможливе нормальне функціонування людського організму, є складовою частиною гормонів щитовидної залози.

Функція йоду в організмі:

- запобігає накопиченню радіоактивного йоду та забезпечує захист від дії радіації;

- контролює енергетичний обмін, рівень теплопродукції, обмін речовин (водно-сольовий обмін, окислення жирів тощо);

- сприяє зростанню клітин нервової системи, відновлює емоційне тло, запобігає дратівливості та стомлюваності;

- покращує стан шкіри та нігтів, робить зуби та волосся здоровими;

- бере участь у вуглеводному та в ліпідному обмінах організму;

- покращує нервово-психічний та фізичний розвиток дітей, знижує ризик народження дитини з вадами розвитку;

- визначає якість репродуктивного здоров'я.

У природі найбільші запаси йоду розташовані у морській воді, повітрі та ґрунті приморських районів.

Продукти з великим вмістом йоду

Йодована сіль містить у собі 1,9 тис мкг йоду на 100 гр продукту;

Морські продукти (свіжа риба, мідії, морська капуста, креветки, лангустин);

Журавлина (11 гр журавлини = 400 мкг йоду); яйця; молоко; яловичина; волоські горіхи; овочі та фрукти.

Найбільше йоду містять в собі наступні овочі: картопля; редиска; часник; буряк; томати; баклажани; спаржа; зелена цибуля; щавель; шпинат.

Фрукти: банани; апельсини; лимони; дині; хурму.

Потреба в мікроелементі залежить від віку, особливостей біологічного стану, обміну речовин, періоду життя, статі, фізичної активності, наявності хронічних хвороб та інших факторів.

За даними Центру громадського здоров'я МОЗ України, залежно від віку добова потреба в йоді складає від 90 до 300 мкг (1 мкг = 1 мільйонна частина грама).

Для жінок така норма становить 150-300 мкг, а для чоловіків - до 300 мкг.

Для дітей: 0-6 років — 90 мкг, 6-12 років — 120 мкг.

Більшість жителів України щодня споживає лише 40-80 мкг йоду на добу.

Багато хто вважає, що проблема йододефіциту стосується тільки щитоподібної залози. Так, дійсно, йододефіцит є доведеним чинником ризику виникнення дифузного збільшення щитоподібної залози (дифузного зобу), появи вузлів в щитоподібній залозі (вузлового зоба), а в осіб у віці ще й розвитку з часом вузлового токсичного зобу, тобто, виникнення підвищеної функції щитоподібної залози.

Найбільш виражений негативний вплив йодний дефіцит чинить на внутрішньоутробний ріст і розвиток плода, особливо його центральної нервової системи. Більш того, йододефіцит вагітних пов'язаний з втратою плоду, мертвонародженням і ранньою смертністю після народження. Під час вагітності потреба в гормонах щитоподібної залози зростає на 30-50%. Справа в тому, що гормони щитоподібної залози відіграють найважливішу роль в закладці і розвитку внутрішніх органів дитини, а потім беруть участь в подальшому їхньому дозріванні.

Дефіцит йоду – головна причина порушень інтелектуального розвитку.

Діагностувати ранній йододефіцит в організмі фактично неможливо. Першими причинами хвилювання може послужити відчуття постійної втоми, млявість, пригнічений настрій і неуважність, відчуття болю у серці й часта задуха. Якщо волосся стало тьмяним і слабким, температура тіла нижча за 36,5 градуса, порушено менструальний цикл, часто бувають холодними руки, не залишає відчуття мерзлякуватості у приміщенні, де всім іншим тепло, це також є підставою, щоб звернутися до лікаря.

Індивідуальна йодна профілактика полягає у споживанні продуктів з підвищеним вмістом йоду, а також використанні лікарських препаратів, що забезпечують надходження до організму фізіологічної кількості йоду.

Отже, бережіть своє здоров’я, здійснюйте профілактику дефіциту йоду і не займайтеся самолікуванням йодовмісними препаратами!!!