Зелені садиби Житомирщини. Що відвідати?
Офіційно в Житомирській області зареєстровано 30 зелених садиб. При цьому потенціал сільського зеленого туризму області використовується на 5-10%, хоча, за словами експертів, для громад зелений туризм наразі є одним із найпростіших способів поповнити бюджет громади.
Журналісти Суспільного поспілкувалися із власниками офіційно зареєстрованих садиб та запитали, чим вони намагаються приваблювати туристів.
Зелена садиба "Лідія"
Адреса: Хорошівський район, село Кропивенка, їхати трасою Житомир – Коростень.
Господиня садиби – Лідія Вербило.
Садиба заснована десять років тому на березі Іршанського водосховища. Лідія Вербило працювала в школі та проводила екскурсії з краєзнавства для студентів. Тоді і з'явилася ідея створити садибу "Лідія".
Гостям садиби пропонують екскурсії, до яких залучають два села – Рижани і Кропивенку. Туристи мають змогу відвідати три музеї – музей рушника, історії села та льону. Крім того, є можливість відвідати кургани – поховання стародавніх людей, поспостерігати за поселенням чаплі сірої та відпочити на березі річки Ірша.
Щороку в січні садиба проводить районний фестиваль "Щедрик щедрівочка". Влітку відзначають свято села, де виступають місцеві і районні музичні гурти "Вишиванка", "ЧІП" та інші. Також відбуваються змагання з футболу пам’яті Якова Батюка, в яких беруть участь близько п'яти команд Житомирської області.
За літо власники планують розширити садибу, добудувавши другий поверх, щоб було де розміщувати гостей садиби.
Зелена садиба "Лідія". Садиба Лідія
Народне дослідно-виробниче господарство "Автономна родова садиба"
Адреса: місто Радомишль, вул. Шевченка, 31а.
Господар садиби – Сергій Боженко.
Садиба заснована понад 15 років тому. Сергій Боженко з дитинства займається зеленим господарством, перший свій дім побудував з льону. Свого часу чоловік захопився інформацією про піраміди і вирішив оформити садибу в такому ж стилі.
На території "Автономної родової сади" побудовані дві хати – пірамідальної форми і сферичної – є кругла баня, яку люди прозвали гриб, бо вона схожа на боровик. За бажанням, є місця для ночівлі.
Автономна родова садиба. Автономна родова садиба
Автономна родова садиба. Автономна родова садиба
Сам господар каже, що "Автономна родова садиба" – це земля для вирощування врожаю, будівництва житла, переробки відходів власної садиби, з яких отримують добриво для землі.
Автономна родова садиба. Автономна родова садиба
Садиба "Стара гребля"
Адреса: Радомишльський район, село Облітки, 75 км від Житомира.
Господар – Володимир Мілієнко.
Садиба заснована близько п'яти років тому. Спершу Володимир Мілієнко потрапив на фестиваль зелених садиб, де зацікавився цією темою і вирішив працювати у цьому напрямку.
За селом Облітки знаходиться хутір Стара гребля, так і з'явилася назва – садиба "Стара гребля".
Садиба "Стара гребля". Стара гребля
Головна особливість місцевості – це річка, на якій зроблено каскад ставків. Для любителів риболовлі в трьох ставках розводять рибу.
Садиба "Стара гребля". Стара гребля
Садиба "Стара гребля". Стара гребля
Відпочивати можна всією родиною. Є можливість половити рибу, прогулятися полем або лісом, назбирати грибів, ягід. В садибі передбачена можливість ночівлі, але, коли всі кімнати зайняті, то гості можуть приїжджати зі своїми наметами та ночувати в місцях для кемпінгу. Також садиба відзначає день рибака, приймаючи велику кількість гостей.
Садиба "Стара гребля". Стара гребля
Садиба "Стара гребля". Стара гребля
Екологічне поселення "Простір любові"
Адреса: Новоград-Волинський район, село Лагульськ, 60 км. від Житомира.
Організаторка та засновниця екологічного поселення – Світлана Молодецька.
Екологічне поселення заснували в 2007 році. За розмірами воно займає 32 гектари землі, на яких розташовано вісім родових помість. За словами Світлани Молодецької, відвідуючи поселення можна побачити, як люди з пустого шматка землі люди облаштовують родові помістя, виховують дітей і навчають їх бережливому ставленню до природи.
Також садиба займається громадською діяльністю, в основі якої лежить збереження довкілля та просвітницька робота, сортуванням сміття, столярство. Власники продають залишки своєї сільськогосподарської продукції, займаються тепличним господарством.
Екологічне поселення "Простір любові", альтанка в дендропарку. Простір любові
В екологічному поселенні спеціалізуються на святкуванні язичницьких свят: весняне рівнодення, Івана Купала, літнє сонцестояння, осіннє рівнодення та коляда. В меню передбачений вегетаріанський обід.
Екологічне поселення "Простір любові". Простір любові
Поруч з поселенням знаходиться заказник "Зелена Лагуна", розміром 100 гектарів землі.
Екологічне поселення "Простір любові", річка Тня в заказнику "Зелена Лагуна". Простір любові
Також у екологічному поселенні протягом п'яти років існує дендропарк, де туристи можуть посадити дерево або квіти.
Екологічне поселення "Простір любові", садіння кущів у дендропарку. Простір любові
Екологічне поселення "Простір любові", садіння кедрів у дендропарку. Простір любові
В поселенні чотири роки випускають місцеву газету "Твій простір" та з 2011 року щорічно виходить кіножурнал.
Гості садиби можуть переночувати в окремому будинку. Для бажаючих поселитися в екологічному поселенні є дві вільні оселі.
Щоб дістатися до поселення потрібно їхати по трасі Київ – Чоп та повернути на вказівнику Варварівка. Поселення знаходиться за три кілометри до траси.
Культурно-мистецький центр "Поліська хата"
Адреса: Коростишівський район, село Городське.
Господиня – Інна Величко.
Культурно-мистецький центр існує 14 років. Для гостей проводять етнографічні екскурсії територією садиби та селом Городське.
Культурно-мистецький центр "Поліська хата". Facebook – Інна Величко
Для відвідувачів центру проводять майстер-класи та пригощають стравами кухні Поліського регіону. Їжу готують в печі. За бажанням, гості можуть переночувати в традиційній українській хаті.
Культурно-мистецький центр "Поліська хата". Суспільне Житомир
Багаторічною традицією культурно-мистецького центру "Поліська хата" є проведення етнофестивалю «Житичі», який спрямований на відродження та збереження хліборобських традицій. Також відзначають інші свята, особливою популярністю користуються різдвяні свята з обов’язковим частуванням, колядуванням, щедруванням та водінням кози.
Культурно-мистецький центр "Поліська хата". Facebook – Інна Величко
Традиційно в "Поліській хаті" щороку вшановують пам'ять загиблих під час Голодомору.
Літо 2021 року, у зв’язку з епідеміологічною ситуацією, планують наповнювати екскурсіями для невеликих груп та майстер-класами на свіжому повітрі.
Культурно-мистецький центр "Поліська хата". Facebook – Інна Величко
Дістатися до культурно-мистецького центру зручно, є асфальтована дорога, маркування на Google Карті, в селі встановлено чотири вказівники.
Садиба "Над Случчю"
Адреса: Любарський район, село Гринівці (хутір Карань), вул. Трофімова, 4.
Господар – Ігор Косарєв.
Садиба створена 15 років тому. Поруч ліс, озеро та річка Случ. Головною особливістю садиби господарі вважають спілкування з природою, відпочинком на природі в зручних номерах.
До садиби можна дістатися дорогою з Чуднова, яку наразі ремонтують. Садибу можна знайти на Google Карті, вказівників на шляху немає.
Садиба "Сила".
Адреса: Бердичівський район, село Кустин, вул. Зарічна, 14б
Господар – Олександр Щербина
Головний меседж Садиби "Сила": "Чисто. Цікаво. Смачно". Цього року садиба відзначає ювілей – 10 років від заснування.
Українська садиба "Сила". Українська садиба "Сила"
Для гостей організовують відпочинок, харчування та тематичні вечори, програма яких постійно оновлюється.
Українська садиба "Сила". Українська садиба "Сила"
За сприятливої епідеміологічної ситуації цього року на території садиби планують відсвяткувати Зелені Свята та свято Івана Купала.
Їжу готують на відкритому вогні та в печі. Для бажаючих проводять кулінарні майстер-класи. Гастрономічна візитівка садиби – картопля по-селянськи за родинним рецептом, яку подають на пательні зі шкварками.
Українська садиба "Сила". Українська садиба "Сила"
Українська садиба "Сила". Українська садиба "Сила"
Новинкою сезону 2021 року є дитяче містечко, де знаходиться майданчик, батут та проводять навчальні майстер-класи.
До садиби ведуть вказівники від дороги з Бердичева на Чуднів. Також в селі є вказівники, куди повернути. Розташування садиби можна знайти на Google Карті.
Садиба "Карпатське село"
Адреса: Бердичівський район, село Лісове.
Господар – Віктор Рильський.
Садиба заснована в 2008 році. Власник Віктор Рильський в дитинстві жив біля лісу, це і спонукало його створити садибу "Карпатське село". Господар вважає, що в такій атмосфері людина стає здоровішою як фізично, так і психологічно.
Садиба "Карпатське село". Карпатське село
Для гостей пропонують проживання в будинках, привезених з Карпат, яким вже понад 100 років.
Садиба "Карпатське село". Карпатське село
Садиба "Карпатське село". Карпатське село
Окрему увагу в садибі приділяють харчуванню. Головна страва – овечка, запечена у справжній печі. Минулого року господар садиби Віктор Рильський приготував страву на 100 порцій. Цю подію зафіксували в Книзі Рекордів України.
Також туристи мають можливість відвідати екскурсію в лісі, побачити Боброве озеро та військові об’єкти радянського періоду.
На території садиби роздільно збирають сміття.
Діє овеча ферма, де нині знаходиться 30 овець.
Літом 2021 року в садибі планують організувати волонтерські загони, щоб прибрати ліс від стихійних сміттєзвалищ.
Садиба "Карпатське село". Карпатське село
Садиба "Карпатське село". Карпатське село
Садиба "Соняшник".
Адреса: Житомирський район, село Сонячне.
Садиба діє понад 10 років. Складається з мотелю, кафе, альтанок, лазні з басейном, пляжу та дитячого майданчика. Поруч є озеро. Гостей пригощають домашньою кухнею. Готують винятково українські страви.
Садиба "Соняшник". Facebook Садиба Соняшник
До карантину в садибі проходили фестивалі рок-музики. Власники кажуть, що плани на літо 2021 року залежать від пандемії і будуть доповнюватися.
Вказівників до садиби немає, є відмітка на Google Карті. Садиба розташована біля траси Київ – Чоп.
Приватна садиба зеленого туризму "Кіт Баюн та Кривенька Качечка"
Адреса: село Тетерівка, пров. Альбіновський, 11.
Заснована в 2016 році. Створити садибу спонукав розвиток сільського зеленого туризму. Господар захотів створити подібне господарство в Тетерівці.
Сайт садиби "Кіт Баюн та Кривенька Качечка"
Садиба "Кіт Баюн та Кривенька Качечка". Сайт садиби "Кіт Баюн та Кривенька Качечка"
Для гостей пропонують миття "в чашах" – бочці з травами та водою, яка підігрівається збоку. Називають її бочкою офуро.
Сайт садиби "Кіт Баюн та Кривенька Качечка"
В садибі святкують Водохреща, під час якого на свіжому повітрі туристів пригощають чаєм із самоварів.
Садиба відмічена на Google Карті. По дорозі розміщені вказівники.
Садиба "Полісся".
Адреса: Малинський район, село Рудня-Вороб'ївcька, вул. Садова, 7.
Садиба "Полісся" діє сім років. Біля садиби дві водойми – лісове озеро і ставок, можна рибалити. Будиночки для проживання вироблені з дерев'яного зрубу. У кімнатах дерев'яні меблі ручної роботи в "екостилі".
Кожен номер має власну альтанку та веранду. Таким чином туристи можуть побути одні, не пересікаючися з іншими гостями садиби. Є три окремі території, на яких діє своя кухня. На кожній території є місце для вогнища та спілкування біля нього.
Садиба "Полісся". Суспільне Житомир
Харчування сучасне, більш європейське. Також для веганів передбачене окреме меню.
Садиба "Полісся". Суспільне Житомир
Садиба "Полісся". Суспільне Житомир
В садибі "Полісся" є павільйон для медитацій, працює дитячий майданчик з пісочницею, пеньками, будиночком для дітей, гіркою та батутом. Батьки можуть спостерігати за дітьми за столиками у затінку.
Садибу можна знайти на Google Карті, в селі розміщені вказівники, які підкажуть дорогу. До місця можна дістатися асфальтованою дорогою.