Небезпека радону: як убезпечити своє здоров'я?

Дата: 12.02.2024 10:09

Небезпека радону: як убезпечити своє здоров'я?

Радон — що це?

Цей хімічний елемент має позначення Rn-222, № 86 періодичної системи хімічних елементів Д. І. Менделєєва.

Газ без кольору і запаху, отруйний, радіоактивний, важчий за повітря (саме тому накопичується на перших поверхах будинків, цокольних поверхах та підвалах). Період напіврозпаду радону 3–8 днів, є типовим альфа-випромінювачем.

Радон утворюється в радіоактивних рудах і мінералах при розпаді радію. У ґрунтах завжди (!) є певна кількість радію і урану. Радон легко розчиняється у воді, а ще краще — в жирових тканинах живих організмів.

Чим небезпечний радон?

Основним органом, через який проникає радон до нашого організму, є легені. Саме їм радон завдає найбільшої шкоди. Разом з тим газ радон негативно впливає на імунні, статеві та кровотворні клітини.

Враження радоном може призвести до втрати природно захищеності людського організму, що, природно, провокує розвиток найрізноманітніших захворювань.

Згідно зі звітом ВООЗ, до 14% усіх захворювань на рак легень у світі пов’язані з впливом на людину саме цього радіоактивного газу.

Як радон проникає в приміщення?

У ґрунтах завжди є джерела радону. За певних умов радон з ґрунту попадає в повітря приміщень і може фіксуватися підвищений рівень (особливо в підвалах і перших поверхах).

Крім цього у будинок радон може потрапити:
- зі стін і фундаменту будівель (якщо будівельні матеріали не відповідають встановленим вимогам);
- разом з водопровідною водою (особливо, якщо вода з артезіанських свердловин);
- з природним газом.

Що потрібно робити? Прості заходи допоможуть знизити шкідливий вплив радону:

• удосконалити вентиляцію у помешканні;
  • встановити вентиляцію у підвальному чи цокольному приміщеннях;
  • регулярно провітрювати житло;
  • звертати увагу на якість будівельних матеріалів, що використовуються для ремонту чи будівництва;
  • герметизувати підлогу та щілини у стінах.                                                                                               Будьте небайдужими до свого здоров’я та життя – зробіть дослідження вмісту радону-222 у повітрі приміщень та воді.