СЛУХ ТРЕБА БЕРЕГТИ

Дата: 31.05.2023 11:28

Фото без опису

31 травня у світі  відзначається День «Збережи свій слух». Наш слух є вкрай важливим, тож  його потрібно берегти. Втрата слуху може бути викликана багатьма причинами --   внутрішніми  і зовнішніми. Деяких з них цілком можна уникнути. День «Збережи свій слух» -- це можливість дізнатися, що ви можете зробити, щоб уникнути втрати слуху.

ЦИФРИ І ФАКТИ

• Приводом до відзначення цього Дня стала подія, що відбулася 31 травня 1976 року в Англії.   Тоді музична група  «The Who» виступала на  спортивній арені «Charlton Athletic Grounds»  --  і потрапила до Книги рекордів Гіннеса як найгучніша рок-група з усіх, що колись існували. Звучання музики на тому концерті  сягнуло рівня гучності 120 децибел!

•  Шум в 130 децибел викликає у людини відчуття фізичного болю, при 150 децибелах можна втратити свідомість, а шум в 180 децибел вважається смертельним.

• Серед зовнішніх причин втрати слуху найчастіша -- саме тривалий вплив шумів з великою кількістю децибелів. Довге прослуховування гучних звуків перевантажує волоскові клітини у вусі, що може привести до їх поступової загибелі.

• Сьогодні дорослі і діти часто стикаються з гучною музикою. Люди, які цілі дні безперервно слухають її через навушники, в наші дні -- звичайне явище.

• З проблемами слуху стикаються 10-12% мешканців планети.

• В Житомирі мешкають 1000 людей з вадами слуху

ЯК ПРАВИЛЬНО СЛУХАТИ МУЗИКУ

У  навушниках:

• Намагайтеся зменшити тривалість їх використання.

• Зробіть тихіше. Прослуховування музики на рівні 5 або вище всього 15 хвилин в день може викликати довготривалу порушення слуху.

• Не збільшуйте гучність вище середини шкали гучності при використанні навушників. Або скористайтеся обмежувачем гучності на своєму пристрої. Це не дасть вам зробити звук занадто високим.

На концерті:

• Згорнуті паперові серветки практично не захищають ваші вуха на концертах. Краще використовувати беруші.

• Перебувайте  на відстані не менше 3-5 метрів від динаміків.

• Робіть перерви в більш тихих місцях. Періодично давайте вухам відпочити.

• Переміщуйтесь по майданчику, щоб знайти більш тихе місце.

• Не дозволяйте іншим кричати вам у вухо. Це може завдати ще більшої шкоди вашим вухам.

• Уникайте надмірного вживання алкоголю --  це може змусити вас не усвідомлювати біль, викликану гучними звуками.

• Дозвольте своїм вухам відпочити протягом 24 годин після впливу гучної музики, щоб дати їм можливість відновитися.

ПОРАДИ ДЛЯ ЗБЕРЕЖЕННЯ СЛУХУ:

1. Частіше бувайте на природі. Прогулянки на свіжому повітрі здатні не лише підняти настрій, а і розвантажити ваші вуха. Періодичні прогулянки в заміській зоні, позбавленій технологічних шумів, дозволяють вухам відпочити. А звуки природи (спів пташок, шелест листя, шум води)  сприятливо впливають на центральну нервову систему і виконують роль своєрідної терапії.
  2. Обмежте час перебування в шумних місцях. Намагайтесь уникати гучних і шумних місць, а якщо це неможливо --  мінімізуйте час свого перебування в таких місцях. Якщо  вид вашої діяльності повʼязаний із постійним шумом --  використовуйте індивідуальні засоби захисту органів слуху із відповідним рівнем захисту.
  3. Підтримуйте вуха сухими. У вологому середовищі дуже швидко розвиваються бактерії та грибки, тому недотримання гігієни може призвести до серйозних наслідків. Після водних процедур потрібно ретельно витирати вуха.
  4. Не використовуйте ватні палички для чистки вух. Використовуючи ватні палички чи інші подібні предмети, ви можете пошкодити барабанну перетинку чи власноручно сформувати сірну пробку. Чистити вуха потрібно мʼяким рушником чи ватним диском, бажано після купання. Можна також використовувати спеціальні каплі для розмʼякшення вушної сірки.
  5. Не зловживайте навушниками. Рекомендується слухати музику не більше 60 хвилин на день, при 60% гучності.
  6. Не давайте волю стресу. На фізіологічному рівні слух не відновлюється --  тому слід намагатися  протистояти стресовим ситуаціям, щоб вони не переросли в депресію, яка   є доволі серйозним захворюванням.

КОЛИ ВАРТО ЗВЕРТАТИСЯ ДО ЛІКАРЯ

• Якщо у вас дзвін у вухах або ваш слух приглушений через більш ніж 24 години після впливу гучної музики.

• Деякі звуки здаються голосніше, ніж повинні бути.

• Чоловічі голоси чути легше, ніж жіночі.

• Вам важко відрізнити високі звуки один від одного.

• Голоси інших людей звучать невиразно.

• Вам доводиться постійно збільшувати гучність телевізора або радіо.

• У вас дзвін або відчуття повноти в вухах.

Відділ комунікації, організаційної та  інформаційно-роз’яснювальної роботи  ДУ «Житомирський обласний центр контролю та профілактики хвороб  МОЗ України».