Як уберегти себе від коронавірусної інфекції?

Дата: 10.04.2023 12:30

Фото без опису

КМУ через COVID-19 продовжив для єдиної державної системи цивільного захисту на всій території України режим надзвичайної ситуації до 30.04.2023 року, а також продовжив на всій території України карантин до 30.04.2023 року. З 27 грудня 2022 року діє Постанова № 1423

З березня поточного року відмічається щотижневе збільшення кількості захворілих на коронавірусну хворобу.

Коронавірус  — це гостре вірусне захворювання, що характеризується переважним ураженням дихальної системи та шлунково-кишкового тракту. Джерелом інфекції є хвора людина. Переважає контактний шлях, коли вірус потрапляє на слизові оболонки носа, очей через руки або інші предмети (хустинку, рукавиці) після торкання до об’єктів (тварин, м’яса, риби, дверних ручок, поручнів), що забруднені виділенням із дихальних шляхів хворого чи інфікованого.

Краплинним шляхом вірус передається від людини до людини під час кашлю або чхання у тісному контакті, коли утворюються краплі діаметром понад 5 мкм. Коронавіруси не здатні зберігати заразність під час передавання на далекі відстані. Тому тісним контактом вважають відстань менше 1 м. При ураженні збудником 2019 nCov інфікування стрімко поширюється на бронхи та легені.

Характерні симптоми коронавірусу при респіраторній формі:

• біль при ковтанні, чханні;
  • риніт;
  • головний біль;
  • кашель;
  • прояви гіпоксії;
  • підвищення температури;
  • лихоманка;
  • м'язовий біль.

У дітей інфікування може поширюватися на нижні відділи дихальних шляхів, викликаючи біль в грудях при диханні та задишку. Спостерігається запалення   гортані, шийний лімфаденіт, свистячі та сухі хрипи в легенях.

При звичайній коронавірусній інфекції повне одужання зазвичай настає через 5-7 днів. Якщо захворювання протікає у більш важкій формі, на одужання може піти два та більше тижня.

У важких випадках наслідки коронавірусу вкрай несприятливі:

• Виражена інтоксикація
  • Ознаки набряку легенів
  • Прогресуюча гостра дихальна недостатність
  • Поліорганна недостатність

Прогноз при такому перебігу захворювання несприятливий.

Лікування:

Лікування коронавірусу легкої форми або середньої тяжкості включає симптоматичне лікування — препарати для зниження температури, кашлю, препарати від нежитю і т.д.

В основі лікування важких форм коронавірусу лежить медикаментозна терапія.

Профілактика захворювання:

При появі найменших симптомів захворювання рекомендується перебувати вдома.

У період великої захворюваності оточуючих необхідно максимально обмежити контакти з оточуючими людьми, уникати стовпотворіння, не відвідувати місця великого скупчення людей.

Заходи профілактики коронавірусу:

• не відвідувати регіони, де найбільш часто зустрічається коронавірусна інфекція;
  • носити засоби індивідуального захисту (маски);
  • провести щеплення (знижує тяжкість захворювання);
  • обмежити контакти на близькій відстані;
  • більше гуляти на свіжому повітрі в парках, скверах, далеко від людей;
  • зміцнювати місцевий імунітет (дотримуватися температурного режиму в приміщенні — 18-20 градусів, підтримувати необхідну вологість — від 40 до 60%);
  • частіше провітрювати житлове приміщення;
  • зволожувати слизові оболонки верхніх дихальних шляхів сольовими розчинами;
  • ретельно і часто мити руки з милом чи обробляти їх спиртовмісним антисептиком:
  • антисептик має покривати всю поверхню шкіри рук;
  • особливу увагу треба приділяти нігтям (там накопичується найбільше бруду);
  • у разі частого користування антисептиком використовуйте крем для рук, щоб уникнути підсушування та утворення тріщин шкіри;
  • контролюйте доступ маленьких дітей до антисептика ( він містить спирт і токсичний для прийому всередину).
  • Якщо ви захворіли   і маєте респіраторні симптоми (кашель, нежить) залишайтесь вдома і зверніться до лікаря.
  • Використовуйте захисну маску, якщо перебуваєте в місцях великого скупчення людей - з метою додаткового захисту.
  • Використовуйте маску правильно: має покривати ніс і рот, має щільно прилягати, без відступів по краях;
  • Заміняйте маску, щойно вона стала вологою;
  • Не чіпайте зовнішню частину маски руками, а якщо доторкнулися, помийте руки з милом чи обробіть спиртовмісним антисептиком;
  • Заміняйте маску  кожні чотири години;
  • Не використовуйте маску повторно.

Головний спеціаліст

відділу державного нагляду

за дотриманням санітарного законодавства

Житомирського районного управління