ВИСОКИЙ ТИСК І НИРКИ: НЕБЕЗПЕЧНИЙ ЗВ'ЯЗОК

Дата: 09.03.2023 15:01

Фото без опису

9 березня відзначається Всесвітній день нирки. Мета цього дня --   підвищити увагу суспільства до важливості нирок та  скорочення частоти  їх  захворювань.

Одним з тривожних факторів, який здатен негативно вплинути на роботи нирок, є гіпотонія – патологічний стан підвищеного артеріального тиску.  За оцінками фахівців, існує прямий зв'язок між високим  тиском та ризиком розвиту ряду патологій у роботі нирок. Відтак людям з гіпертонією слід  ретельно дотримуватися необхідних рекомендацій лікарів, аби вберегти нирки від небажаних ускладнень в їх функціонуванні.

Цифри і факти

Щодня середня людська нирка фільтрує від 112 до 144 літрів крові та виробляє від 0,94 до 1,7 літрів сечі.

До факторів ризику захворювання нирок належать: діабет, високий кров'яний тиск і вік понад 60 років.

Полнад 50%  хворих на хронічні захворювання нирок  мають  підвищений артеріальний тиск.

Підвищений артеріальний тиск збільшує ризик ускладнення захворювання нирок.

Високий  тиск збільшує ймовірність розвитку захворювання серця.

Для хворих на діабет або хронічну хворобу нирок підвищеним вважається артеріальний тиск 130/80 або вище.

Ретельне дотримання курсу лікування та контроль артеріального тиску допоможуть попередити виникнення цих ускладнень.

Як високий тиск впливає на роботу нирок?

•  Ризик  розвитку хронічної хвороби нирок. Він навіть може  стати причиною порушення функції кровоносних судин у всьому організмі. У результаті приплив крові до найважливіших органів  (і нирок також) може скоротитися. Крім того, підвищений артеріальний тиск також стає причиною руйнування найдрібніших частинок, що відповідають за фільтрацію в нирках. У результаті нирки втрачають здатність до виведення продуктів розпаду і зайвої рідини з крові. Зайва рідина в кровоносних судинах може накопичуватися і призвести до ще більшого підвищення артеріального тиску.

•  Небезпека  ускладнення хвороби нирок. Нирки відіграють важливу роль у підтримці артеріального тиску в нормі, виробляючи спеціальні речовини, які регулюють тонус артерій. У разі  хвороби нирок їхня здатність   регулювати рівень артеріального тиску знижується. У результаті артеріальний тиск підвищується.

У разі ХХН (хронічної хвороби  нирок) підвищений артеріальний тиск збільшує ймовірність розвитку ускладнень захворювання нирок і виникнення порушень функції серця. Дотримання курсу лікування та підтримання артеріального тиску в нормі допоможуть уникнути ускладнень захворювання нирок і попередити розвиток хвороби серця.

Високий тиск і хвороба нирок: що робити?

1. Необхідно здати такі аналізи:

- Аналіз крові на вміст креатиніну в крові. Якщо цей показник підвищений, це ознака порушення функції нирок.

- Загальний аналіз сечі. Постійна присутність білка в сечі, еритроцитів  або лейкоцитів - це ознака хвороби нирок.

2. Варто внести зміни до способу життя, наприклад дотримуватися більш здорового раціону, збільшити кількість фізичних вправ і приймати ліки.

3. У деяких випадках може знадобитися записатися на прийом до нефролога або кардіолога.

Ефективне лікування  дозволить знизити показники артеріального тиску нижче рівня 130/80; запобігти виникненню ускладнень захворювання нирок; уникнути розвитку захворювання серця.

Відділ комунікації, організаційної та  інформаційно-роз’яснювальної роботи  ДУ «Житомирський обласний центр контролю та профілактики хвороб  МОЗ України».