ФЛЕШМОБ #StopБорщівник

Дата: 13.04.2021 12:31

Борщівник Сосновського – отруйна багаторічна рослина, що є карантинною. Прозорий водянистий сік рослини багатий на фотоактивні сполуки, при контакті зі шкірою викликає малопомітне подразнення, як від кропиви, але під дією ультрафіолетового (зокрема сонячного) випромінювання, в сокові активуються токсичні властивості, що підвищують чутливість шкіри до ультрафіолету в сотні разів. Навіть одноразове торкання до борщівника призводить до опіків 1—3 ступенів. Опіки, особливо у перші кілька діб, схожі на термічні. Для них характерна гіперемія (почервоніння), водянисті пухирі. Опіки з'являються на уражених ділянках тіла не одразу після контакту, що б могло попередити подальший контакт з рослиною, а через 1—2 дні, розвиваючись поступово під впливом сонячного ультрафіолету. Місця уражень важко гояться, загострюються прояви інших шкірних захворювань. Одужання може тривати протягом 2-х років. В Україні боротьба із борщівником ведеться на державному рівні. Згідно із статтею 33 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні» та Земельного Кодексу України знищення борщівника Сосновського є компетенцією міських, селищних, сільських голів. Вони повинні домогтися від власників земельних ділянок, на яких розповсюджується шкідлива рослина, її знищення. Землевласники і землекористувачі, які не вживають заходів боротьби з бур’янами, у т. ч. з борщівником, несуть адміністративну відповідальність за статтею 52 Кодексу України про адміністративні правопорушення.

Лише згуртувавши наші зусилля, ми можемо подолати природнього ворога, що несе загрозу здоров’ю людей.

У рамках проведення флешмобу #StopБорщівник пропонуємо:

1. Зробити аудит прилеглих територій на наявність борщівника Сосновського.

2. Дотримуючись правил безпеки, знешкодити молоді пагони рослини та її коріння на глибині 10-15 см.

3. Викласти у соцмережі фото із хештегом #StopБорщівник» (з метою мотивації інших громадян приймати участь в флешмобі)

4. Через два тижні повторити аудит місцевості та при потребі знищити залишки рослини повторно.

Мета даного заходу – захист людей, в першу чергу – дітей, а також і доросле населення Житомирської області від ураження борщівником Сосновського, розповсюдження інформації про його небезпечний вплив при контакті з рослиною, знешкодження молодих пагонів та коренів, щоб не допустити визрівання насіння у суцвіттях та зупинити розсіювання карантинної рослини.

Термін проведення флешмобу: квітень 2021 р.

Місце проведення: Житомирська область.